PRAHA
Nevěsta prodaná do ciziny. Tak se jmenuje výstava v Muzeu Bedřicha Smetany, která je soustředěna na uvádění nejpopulárnější české opery v zahraničí.
Výstava Nevěsta prodaná do ciziny prezentuje nejpopulárnější českou operu – Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany – od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její nejnovější nastudování.
Během devadesátých let 19. století byla Smetanova opera uvedena v mnoha evropských městech, zejména v německy mluvícím prostoru, a nepřestala se rozšiřovat ani na počátku 20. století, kdy se prosadila také v Americe, Africe, Asii i Austrálii.
Na výstavě jsou představeny především fotografie, divadelní cedule a plakáty, které doprovází originální pamětní stuhy, medaile či alba ze sbírek Muzea Bedřicha Smetany.
K nejzajímavějším exponátům nepochybně patří portrét slavné vídeňské pěvkyně Lili Lejo v roli Mařenky (z roku 1893) nebo korespondence slavného francouzského barytonisty Victora Maurela s kněžnou Paulinou Metternichovou. Výstava se dotýká také nejnovějších zahraničních nastudování např. v Paříži (2008) nebo v mnoha německých městech.
Nezisková organizace Zámek Liteň z.s. ze své muzejní sbírky zapůjčila několik unikátních fotografií Jarmily Novotné z inscenace Metropolitní opery z roku 1941. Fotodokumentaci k novodobým inscenacím Prodané nevěsty v zahraničí poskytl fotograf Pavel Horník.
Výstava potrvá do 6. března 2020.