PRAHA
Autíčka, parní stroje, vláčky, ale také zvonkohry, flašinety, orchestriony či polyfony. To všechno uvidíte, pokud navštívíte výstavu Hravé Vánoce v Betlémské kapli v Praze. Na výstavě nechybí ani mechanické betlémy.
V letošním roce se na čas Vánoc podíváte jako na čas velkého obdarovávání. Děti při rozbalování dárků pod stromečkem očekávají hlavně něco, s čím si bude možné pohrát. A někomu touha s něčím si „hrát“ vydrží až do konce života. Při slově „hrát“ se každému vybaví hračky, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Historie hraček sahá hluboko do předkřesťanských staletí. Z nejstarších dob se dochovaly převážně hračky keramické: drobné, hrubě zpracované malé „nádobíčko“. A pak také různé figurky z kostí, rohoviny nebo měkčích kamenů. Dřevěné hračky, i hračky z dalších přírodních materiálů (tedy žaludů, kaštanů, různých ořechů a podobně), se samozřejmě nedochovaly. Tyto hračky by byly asi nejstarší. Na výstavě chtějí ukázat repliky různých starých hraček, které byly předobrazem hraček současných. Novodobé moderní hračky záměrně pomíjejí.
Více prostoru chtějí věnovat dřevěným hračkám, které vznikaly v Krušnohoří. Hračky vyráběné v Krušných horách byly vyváženy daleko do světa. Vystaví i hračky z jiných oblastí. Dětem ukážou také kdysi velice oblíbené houpací koně a rotující káči. Názorně jim také předvedou, jak se honila obruč. Nezapomenou ani na různá loutková divadla: počítají s ukázkami starých klasických i současných divadel.
Výstavní prostor nabídnou i současným výrobcům hraček, kteří vychází z lidových tradic. Chtějí návštěvníkům ukázat, že se u nás stále najdou výrobci krásných hraček, kteří navazují na starou hračkářskou výrobu.
Nezapomenou na různé mechanické hračky – autíčka, parní stroje a hlavně vláčky, které děti dostávaly – a pak si s nimi hráli hlavně jejich tatínkové. Svůj prostor na výstavě také dostanou stavebnice Merkur. To také vytvoří jakýsi spojovací článek k „hračkám pro dospělé“. Čímž jsou myšleny zvonkohry, flašinety, orchestriony, polyfony a podobně. Ukáží různé hodiny, které vedle časomíry mohou plnit i řadu dalších, méně obvyklých funkcí. Na různých funkčních modelech ukážou, jak tato zařízení vlastně fungují. Vystaví i několik unikátních kuličkopádů i velký krasohled.
Na tuto výstavu připravují i mechanické betlémy. Vánoční kulisu pak dotvoří mnoho ozdobených vánočních stromků a nejrůznější zvykoslovné předměty. K vidění budou různé vrkoče, zahrádky, světy, třezalky, polazy atd. I tyto předměty se často stávaly vánočními dárky a hračkami pro děti.
Na výstavě zřídí stylizovanou hodinářskou dílnu, kde budou návštěvníci moci nahlédnout do útrob mechanických hracích strojků a pochopit principy jejich fungování. Vždyť děti dnes již ani neznají, jak fungují ozubená kola.
Jednotliví lidoví tvůrci pak budou před zraky návštěvníků vyrábět soustružené hračky, štípané holubičky, štípané hračky, hračky z přírodnin a podobně. Tím budou zpřítomňovat rukodělné dovednosti našich předků. Opět počítají se sklářskou dílnou, kde budou skláři vytvářet skleněné vánoční ozdoby a figurky.
K účasti na výstavě opět vedle jednotlivých vystavovatelů vyzývají různé dětské kolektivy od mateřských škol až po základní umělecké školy.
Toto vše dohromady pak bude vytvářet prostor pro navození klasické české vánoční atmosféry, kterou na těchto výstavách návštěvníci hledají.
Otevírací doba:
Denně 9:00 až 18:00 (výjimky viz níže)
Výjimky otevírací doby:
Vstupné (Hravé Vánoce 2018)
Vstupné je možné zakoupit pouze v místě výstavy.
Dospělí: 80,-Kč
Dětské, studenti do 26 let, důchodci od 65 let: 40,-Kč
Občerstvení
Na výstavě je možné zakoupit drobné občerstvení jako je voda, káva, čaj apod.