AKTUÁLNĚ / Společnost

Bohumín přivítal více miminek i nově přistěhovalých obyvatel
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage/Leviathan

Bohumín

V Bohumíně se po letech obrací trend. Do města se v minulém roce více lidí nastěhovalo, než z něj odešlo. V plusových číslech byl Bohumín naposledy v roce 2018. Pozitivní zprávy dorazily loni do města také z porodnic. Po dlouhé době se za jeden rok narodilo více než 200 bohumínských miminek.

V roce 2021 se do města přihlásilo 417 obyvatel, odhlásilo se 398 lidí. Plusové znaménko v migračním saldu zaznamenal Bohumín teprve podruhé za posledních šest let. A radnice doufá, že si jej udrží i v budoucnu. „Chceme tomu napomoci vstřícnou bytovou politikou, aktuálně nabízíme k prodeji atraktivní parcely vhodné ke stavbě rodinných domů,“ podotkl starosta města Petr Vícha.

Bohumín zaznamenal v evidenci obyvatel i další pozitivní trend, a to zvyšující se porodnost. „Za rok 2021 jsme do našich statistik zapsali 208 novorozenců. Naposledy jsme se přes hranici dvou set miminek dostali v roce 2014, kdy se narodilo 213 dětí,“ uvedla Žaneta Rafajová z ohlašovny bohumínské radnice.

Těžko vyvozovat, zda se na vyšší míře porodnosti podepsal fakt, že lidé kvůli covidu trávili více času doma. Kde ale epidemie určitě stopu zanechala, to je statistika úmrtí. Zatímco v roce 2019 zemřelo 226 Bohumíňáků, v roce 2020 jich bylo už 305 a v loňském roce 310. „Mrzí mě, že v posledních dvou letech umírá o skoro 100 lidí v Bohumíně více než před pandemií. Ať už je to dáno přímo covidem, nebo v důsledku omezení ostatní péče, je to velká škoda. Tito lidé tu teď s námi mohli ještě být,“ podotýká Petr Vícha.

Právě vyšší úmrtnost zapříčinila, že Bohumín si oproti roku 2020 pohoršil v absolutním čísle počtu obyvatel. S úbytkem 83 lidí za rok ale stále patří v rámci Moravskoslezského kraje, který dlouhodobě trápí odliv obyvatelstva, k těm nejméně zasaženým městům.

Podle statistik žilo v Bohumíně na konci minulého roku 20 879 obyvatel, z toho o 200 více žen. Zhruba šedesát procent obyvatel bydlí v Novém Bohumíně (12 608). Druhou nejlidnatější částí je Skřečoň (2 656), následuje Záblatí (2 220). Naopak nejméně Bohumíňáků (472) žije ve Vrbici.

Autor / zdroj: Jana Končítková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.