AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Envato Elements
28.1.2021

Podle průzkumu se chce 65 procent Pražanů nechat očkovat. Motivací je pro ně ochrana zdraví a svých blízkých

Praha

Hlavní město si nechalo zpracovat průzkum k očkování proti nemoci covid-19 na území metropole, ten zajistila agentura Median na vzorku 1 011 osob. Podle průzkumu se chce nechat naočkovat přibližně 65 procent obyvatel Prahy, důvodem je hlavně ochrana vlastního zdraví a zdraví svých blízkých. Nejvíce by také lidé uvítali přehledné informace k očkování na jednom místě či kampaň na podporu očkování.

Nový web představilo hlavní město v úterý 26.1., lidé již nyní mohou základní informace nalézt na ockovani.praha.eu. Přípravy kampaně se v tuto chvíli blíží do finální fáze.

Podle průzkumu agentury Median má zájem se v tuto chvíli nechat očkovat přibližně 65 % Pražanů, což je řádově o několik procent více v porovnání s celou republikou (podle posledního výzkumu agentury STEM/MARK). Asi 26 % lidí o očkování nyní nemá zájem a zbylých 9 % tvoří například ti, kdo ještě nejsou rozhodnuti, a ti, kdo již proces očkování podstupují.

Hlavní motivací k očkování je pro Pražany ochrana vlastního zdraví, dále ochrana zdraví blízkých a příbuzných, což potvrdil v průzkumu každý druhý obyvatel metropole z těch, kteří o očkování mají zájem, nebo vidina návratu k běžnému životu. Ty, kdo o očkování nemají zájem, nejčastěji odrazuje obava z vedlejších účinků vakcíny a to, že vakcína byla vyvinuta „příliš rychle“ od propuknutí pandemie na jaře minulého roku.

„Těší mě, že je v Praze o očkování tak velký zájem. Abychom boj s pandemií zvládli, je očkování nejsilnější zbraní, kterou teď máme k dispozici. Ze strany vlády ale musí být splněno několik dalších zásadních podmínek: vakcíny musí být dostatečné množství, nesmí docházet ke zbytečnému zdržování mezi jednotlivými očkovanými dávkami a lidé musí mít k dispozici všechny relevantní informace očištěné od fake news. Také registrace na očkování musí být uživatelsky přívětivá i pro osoby vyššího věku,“ říká Zdeněk Hřib primátor hl. m. Prahy.

Podle poloviny Pražanů může pandemii ukončit právě očkování velké většiny lidí a dále disciplína při dodržování protikoronavirových opatřeních, což si myslí téměř 20 % respondentů. „Dokud nedojde k proočkování většiny populace, samotná aplikace vakcíny životy nezachrání. Nadále je potřeba nosit ochranné pomůcky a respektovat pravidla 3R,“ dodává Zdeněk Hřib. 

„Nyní se dostáváme do kritické fáze boje s pandemií, kdy vedle zdravotních rizik svádíme boj s dezinformacemi kolem očkování. Je naší povinností politiků nenechat občany napospas všem těm konspiračním a dezinformačním kampaním, které mají za cíl jenom zpomalení návratu k běžnému, svobodnému životu tak, jak jsme jej znali před pandemií koronaviru,“ popisuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

Výrazná většina lidí (81 %) se o informace k očkování zajímá, nejčastěji pak čerpají z klasických médií a zpravodajských serverů. Přibližně 42 % lidí se však domnívá, že nemají o očkování dostatek praktických informací, a to zejména k tomu, jak dlouho a před čím vším vakcína chrání, kdy a jak bude možné se k očkování přihlásit, jaká jsou rizika vedlejších účinků a jak přesně vakcína v lidském těle účinkuje. Směrodatné informace by lidé nejčastěji chtěli získat z přehledné webové stránky, kde by byly všechny informace, a od praktického lékaře či pomocí informačního letáku do schránky.

„Nový magistrátní web k očkování spouštíme hlavně pro ty Pražany, kterým chybí dostatek přehledně zpracovaných informací. Věřím ale, že informace, které zde po konzultacích s lékaři a dalšími experty shromažďujeme, budou užitečné pro všechny. V době různých poplašných zpráv a dezinformačních kampaní chceme jako město nabídnout jistotu v podobě ověřených informací,“ uzavírá Milena Johnová, radní pro zdravotnictví a sociální politiku.

Na zmíněných nedostatcích hlavní město v tuto chvíli pracuje. Přehledná webová stránka, která obyvatelům metropole ulehčí orientaci v záležitostech spojených s očkováním proti nemoci covid-19, je již v provozu, lidé mohou navštívit web ockovani.praha.eu. Ten nabízí jednoduchý návod, jak se registrovat, mapu aktuálních očkovacích míst v Praze, přehledy o počtu nakažených, vyléčených i očkovaných a časté otázky, mýty a hoaxy.

 

Autor / zdroj: Vít Hofman

DALŠÍ ČLÁNKY

Laboratoře Synlab nově nabízí možnost podstoupení antigenního testu samoplátcům

Společnost synlab czech s.r.o. zavedla od února na svých odběrových pracovištích sloužících pro odběry na vyšetření infekce SARS-CoV-2 možnost antigen

Podle průzkumu se chce 65 procent Pražanů nechat očkovat. Motivací je pro ně ochrana zdraví a svých blízkých

Podle průzkumu se chce nechat naočkovat přibližně 65 procent obyvatel Prahy, důvodem je hlavně ochrana vlastního zdraví a zdraví svých blízkých. Nejví

Ráno vyjel do pražských domovů pro seniory první mobilní očkovací tým

Očkování nejohroženějších Pražanů v zařízeních pro seniory je v plném proudu. Navzdory systémovým nedostatkům připravil Magistrát hl. m. Prahy první m

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM